2 Ocak 2023

Trigeminal Nevralji

Trigeminal nevralji, yüzün duyusunu taşıyan trigeminal sinirin etkilendiği bir hastalıktır. Yüzün bir yarısında elektrik çarpmasına ve yanmaya benzeyen ani, şiddetli ağrı ataklarıyla seyreder. Tekrarlayıcı özellikte olan bu ağrılar birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar değişkenlik göstermektedir ve her hastada farklı olabilmektedir. Çok şiddetli ve rastgele oluşan bu ağrılar hastanın yaşam kalitesini etkileyen büyük bir rahatsızlık haline gelmektedir. Yüzün duyusunu taşıyan trigeminal sinirin etkilendiği bu hastalık en çok diş rahatsızlıklarıyla karışmaktadır.

Trigeminal nevraljide öncelikle ilaç tedavisi yapılır. Etkili olduğu saptanan ilaçlar epilepsi ilaçlarıdır. Ataklar sırasında veya ömür boyu kullanılması gerekebilmektedir. İlaç tedavisinden fayda görmeyen hastalarda enjeksiyonlar, mikrocerrahi ve cerrahi tedaviler uygulanabilir.

Enjeksiyon tedavileri trigeminal sinire lokal anestezik ilaç veya steroid uygulanmasıdır. Pterygopalatin fossa enjeksiyonu trigeminal nevralji tedavisinde kullanılabilen mikrocerrahi ve cerrahi yönteme göre daha az riskli bir yeni bir yöntemdir. Bu yönteme uygun olup olmadığınızı öğrenmek için lütfen iletişime geçiniz.