2 Ocak 2023

Duruş Bozuklukları Tedavisi

Omurganın Duruş Bozuklukları (Skolyoz, Kifoz)

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve bunlarla harcadığımız zamanın artması, ağır ve dengesiz yük taşıma, hareketsiz yaşam, düzenli egzersiz yapılmaması, genetik faktörler ve yapısal bozukluklar nedenleriyle bütün yaş gruplarında duruş bozuklukları çok sık görülmektedir. Duruş (postür) bozuklukları fiziksel ve ruhsal olarak hastaları önemli derecede etkilemektedir.

Vücudumuza yandan baktığımız zaman boyun bölgemizde bir çukurluk, sırt bölgemizde hafif bir kamburluk ve bel bölgemizde de bir çukurluk mevcuttur. Boyundaki çukurluğun azalması boyun düzleşmesine, sırtımızdaki hafif olması gereken kamburluğun artması kifoza, belimizdeki çukurluğun azalması için bel düzleşmesine sebep olur. Vücudumuza arkadan baktığımızda ise tam orta hatta ve düz bir çizgi halinde olması gereken omurgamızın sağa veya sola yönelmesi de skolyoz olarak adlandırılmaktadır.

Duruş bozuklukları vücutta kaslar üzerine dengesiz yük binmesine, bunun sonucunda da boyun, omuz ve sırt ağrılarına neden olur, erken dönemde tedavi edilmezse de kol ve ellerde ağrı ve uyuşmaya kadar giden ciddi bir klinik tablo oluşur.