2 Ocak 2023

Kireçlenme

Osteoartrit halk arasında kireçlenme olarak bilinen bir hastalıklar grubudur.  Etkilenen bölgeye göre isimleri değişebilir. Bel kireçlenmesi lomber spondiloz olarak adlandırılırken, diz kireçlenmesi diz osteoartriti veya gonartroz olarak bilinir. Kireçlenme sadece yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan bir hastalık olarak düşünülmesine rağmen, genetik faktörler, geçirilmiş travmalar, hareketsizlik ve eklemi çok kullanmak da kireçlenmeye sebep olabilir.

Osteoartrit sadece eklemin kıkırdak bölgesini etkilemez, bütün eklem yapılarını etkiler. Kıkırdağın etkilenmesinden sonra kemik yapılarda da değişiklikler gelişmeye başlar. Kemiklerden,  normal kemikten daha zayıf ve daha kolay kırılan küçük kemik parçaları oluşmaya başlar. Bu da çevresindeki kas, tendon ve eklem kapsülüne hatta omurilikte sinirlere zarar verebilir. Dolayısıyla bu oluşan kemik çıkıntılar eklemin yapısını bozar, ağrıya ve hareket kısıtlılığına sebep olur.

Osteoartrit gelişmesini engellemek her zaman mümkün olmayabilir ancak ilerlemesi bir dereceye kadar azaltılabilir. Hastaların ağrıları azaltılıp, günlük işlerinde kullanmaları gereken eklem hareket açıklıklarını sağlamak ve hastalara düzenli egzersizle kaslarını güçlendirmek fizik tedavi ve rehabilitasyon programının ana amacıdır. Ayrıca hastanın ağrısını geçirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek amaçlı eklem içi veya eklem çevresine enjeksiyonlar da yapılmaktadır.