2 Ocak 2023

Migren Enjeksiyon Tedavisi

Başın genellikle tek yarısında ancak her iki yarısında da olabilen migren; bulantı, kusma, görme sorunları ve benzeri belirtilerin beraber görülebildiği baş ağrısı tipidir.

Ağrılar ataklar halinde gelebilir ve 5 ila 72 saate kadar sürebilmektedir. Ağrı dönemleri bazı hastalarda haftada bir olabilirken bazı hastalarda ise yılda birden daha az olabilir. Her iki cinsiyette de görülmesine rağmen, kadınlarda daha sıktır. Bu hastalıktaki şiddetli baş ağrısı, yaşam kalitesinde düşmeye neden olur.  Her yaşta görülebilen migrenin en sık görüldüğü yaş grubu 20’li yaşlardır.  Migrene neden olan etkenler tam anlaşılamamış olmakla birlikte, beyin kan akışındaki değişikliklerin ve hormonal nedenlerin buna sebep olduğu düşünülmektedir. İlaç tedavisinin ilk seçenek tedavi olarak uygulandığı bu hastalıkta, ilaç tedavisinden yarar görmeyen hastalarda enjeksiyon tedavisi, pil uygulaması ve cerrahi seçenekler kullanılmaktadır.

Enjeksiyon tedavisi; son yıllarda migren hastalığının meydana gelmesinde etkili olduğu düşünülen büyük ve küçük oksipital sinire yönelik yapılmaktadır. Ultrason eşliğinde, siniri görerek, poliklinik şartlarında, tek veya tekrarlayan enjeksiyonlar şeklinde uygulanan bu tedavi seçeneği için lütfen bizimle iletişime geçin.